و باز درد می کند انحنای روح ِ من

اِمروز می خواهم  از زبان  زنی بنویسم ،بسیار بی غل و غش ،ساده و بی ریا که حتّی در بازگویی آنچه در دلش تلنبار شده تردید دارد .زنی  که اَز فکر ِ حق داشتن هم می هراسد !نگاهش را  به لب های ِ دیگران می دوزد تا برایش تصمیم بگیرند .حتّی سکوتش هم به اختیار ِ خودش نیست .

می پرسم چطور شد که با شوهرت ازدواج کردی ؟

می گوید :سی و شش سال ِ پیش که به خواستگاریم آمدند ، عمّه ام گفت دو دختر  دیگه هم در این خانه هست ، صلاح نیست که آنها را هم منتظر بگذاریم

می پرسم با داماد ِ آن روز ها صحبت کرده بودی ؟دیده بودی ؟

می گوید :یکبار چند دقیقه دیدم بعد از سیزده روز خانه ی شوهرم بودم !

هر ماه مقداری را کنار می گذارد برای کمک به بنیاد ِ کودک ،به من می دهد واریز کنم

می پرسم چرا خودت کفالت یکی از بچّه ها رو قبول نمی کنی ؟

جواب :سکوت (ومن تا آخر شاهنامه را می خوانم و ازسؤالی که پرسیدم پشیمان می شوم )

بعد از چند لحظه مِن و مِن کنان جواب می دهد :راستش ،راستش نذر کردم دیگه توی ِ خونه دعوا مرافعه نباشه هرماه این مقدار رو بدم به بنیاد کودک خدا شاهده بیشتر نمی تونم آخه اِختیار حقوقم که دست خودم نیست !!!

 

آنچه می خوانید بخشی از گفتگوی من است با زنی که هویّـت و اعتماد به نفس و خود ِ خودش را هم از او گرفته اند .جالب اینکه این خانم یک دبیر بازنشسته هست !زنی که سی وشش سال پیش قبل از ازدواجش دبیر بوده ،یک دختر تحصیل کرده در آن زمان قطعا که پشتکار و اعتماد به نفس داشته چه شده که این طور مستأصل شده ؟

 

پ ن :با خودم فکر می کنم دختر ها و پسرهایمان را چطور بزرگ کنیم که بفهمند طرف مقابل هم انسان است و حق دارد و از طرف دیگر هم بتوانند حرف شان را بزنند و حقّ ِ خودشان را هم بگیرند .

/ 3 نظر / 5 بازدید

حكايت جاري زنان [ناراحت]

ناصرولی محمدی

سلام آنای همیشه مهربانم!جزآفرین واجرت با آقام ابالفضل (ع)که ما آذری ها ارادت واعتقادخاصی به حضرتش داریم چیزی نمی تونم بگم.کاش میشد ازوضعیت پسربچه ای که خداکفالتش رو به من سپرده برات بگم.اماحرفم چیزدیگه ست.واقعااین وضعیت حق ملت نجیب وبافرهنگ ایرانه؟بیا بامن تا باغزلی این بغض تاول زده ی روزگارمان را بترکانیم.بیا.

غريبه

مثل بيشتر زنان ايراني كه توي اين عصر و زمونه هم شاهدش هستيم كه از كمترين حقشون هم مي گذرندو چرا ؟ چراهارا بايد از زبون خودشون شنيد[گل] شايد آموخته هايي است كه نسل به نسل چرخيده شايد هم............